SAAT HANGİ KOLA TAKILIR?

Type caption for image (optional)

Saatin hangi kola takıldığını öğrenmeye ne dersiniz? Bu yazımızda sizlere saatlerin sola mı sağa mı takılması gerektiğini paylaşmak istedik. O zaman gelin hep beraber öğrenelim!

Saat hangi kola takılır?

Sorunun gerçek cevabı yazı yazarken kullandığımız baskın eldedir.

Tarihsel Nedenler

İnsanların saati sol koluna takmalarının mantıksal ve pratik bir açıklaması elbette var, fakat bu gerçeğin aynı zamanda tarihi bir altyapısı olduğunu da unutmamak gerek.

Type caption for image (optional)

Yirminci yüzyılın başlarına kadar erkekler cep saatleri kullanırken, sadece kadınlar kol saatleri takıyorlardı. Cep saatleri savaş döneminde gittikçe popüler hale geldi, çünkü askeri eylemleri koordine etmek açısından oldukça faydalıydılar. Bununla birlikte, bu saatler günümüzün standartlarına göre daha büyüktü ve subaylar tarafından, bileklerine takılan özel deri torbalarda taşınırdı. Saatlerde dev kasnaklar olduğu ve bunlar kolayca kırılabildiği için bu taşıma yöntemi mecburiydi.

Type caption for image (optional)

Buradaki mantık dünyadaki insanların çoğunluğunun sağ elini kullanmasıyla alakalıdır, bu yüzden kol saatleri giderek daha popüler hale geldiğinde, kullanıcılar saatlerini sol bileğe takmayı daha uygun bulmuşlardır.

Type caption for image (optional)

Bunun arkasında basit bir mantık yatar. Baskın elinizi daha sık kullanırsınız, bu yüzden çalışırken sol kolunuzdaki saate bakmak daha kolaydır. Ayrıca saati baskın olmayan elde kullanmanız, saatin kırılması, bozulması ve ya sizin zarar görme ihtimalinizi düşürür.

Type caption for image (optional)

Aynı prensip akıllı saatler için de geçerlidir ve baskın olmayan elinizi kullanarak bu tip saatleri çalıştırmak zor olabilir. Bazı akıllı saat üreticileri bile, hem tasarımından hem de işlevselliğinden ötürü saatin sol kola takılmasını tavsiye eder. Örneğin kalp atışı ölçme özelliği saati sadece sol kolunuza takarsanız doğru sonuçları verecektir.

Saati sol kola takma, yazı yazarken ve yemek yerken de saatinizin size engel olmasını önler. İlaveten, eğer zamanı kısıtlı bir çay ve kahve bağımlısıysanız, sıcak içeceğinizi sağ elinizde tutarken sol kolunuzdaki saati kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, genelde baskın elinize daha fazla güç uygularsanız ve eğer baskın elinize bilezik, kol saati takarsanız bilek kaslarınız daha fazla çalışacaktır. Bunun ise birkaç sonucu olacaktır:

Fazla çalışma kol saatinizin kayışını koparacaktır. Eğer kayış kopmazsa, bileğiniz incinecektir. Saatiniz daha fazla yere çarpabilir, böylelikle daha çok zarar görüp çizilebilir. İşte bu yüzden insanlar saati daha az baskın olan sol kola takmayı tercih eder. Öte yandan solak insanlar da saati daha az baskın olan sağ kola takarlar.

Son Not

Bu geleneğe sıkı sıkıya inananlar bile, saati sağ kola takmanın uygun olduğu bazı durumların varlığını kabul etmiştir; örneğin solak birinin solaklar için tasarlanmış bir kol saati takması ve ya sol elinde tüfeğini sıkıca tutarken sağ kolundaki saati kontrol etmesi gereken bir askerin durumunda olduğu gibi.

Son Söz

Kol saatinizi, nasıl kolayınıza geliyorsa öyle kullanmalısınız. İnsanlar çoğunlukla saati baskın olmayan elde kullanır. Bu nedenle bu konuda katı ve kesin kurallar yoktur, arkasında sadece bazı mantıksal nedenler yatmaktadır, yani son karar tamamen size kalmış!