YENİ TUDOR PELAGOS FXD


Type caption for image (optional)

Fransız Donanmasının uzman bir birimi ile işbirliği içinde oluşturulan bir dizi benzersiz spesifikasyona göre geliştirilen Pelagos FXD modeli, su altı navigasyonu için tasarlandı ve profesyonel kullanım için optimize edildi.

SAATİN KALBİNE DALIN: PELAGOS FXD

Type caption for image (optional)

1950’ler ve TUDOR’un ilk modern profesyonel dalış saatini üretmesinden 1980’lere kadar marka, Fransız Donanması’nın (Marine Nationale) resmî tedarikçisi olmuştur. FXD’nin kasanın ekstra sağlam “FiXeD” (sabitlenmiş) saat pimlerini temsil ettiği Pelagos FXD modeliyle TUDOR, bu tarihî iş birliğine yeniden hayat veriyor.

TUDOR VE FRANSIZ DONANMASI

TUDOR, 2021 yılında Fransız Donanması ile güçlerini yeniden birleştirdiklerini ve böylece 1956’da başlayan ve on yıllarca süren bir birlikteliğe yeniden hayat verdiğini duyurdu. O yıllarda, Fransız Donanması’na bağlı bir bilim kurumu olan ve merkezi Toulon’da bulunan Groupe d’Étude et de Recherches Sous-Marines (G.E.R.S.), Su Altı Çalışmaları ve Araştırmaları Grubu, gerçek hayat koşullarında değerlendirmek üzere bazı Oyster Prince Submariner saatlerini teslim almıştı. İkisi de 100 metreye (330 fit) kadar suya dayanıklı olan ve sırasıyla otomatik ve elle kurulan mekanizmalara sahip 7922 ve 7923 referanslarıydı. Dönemin G.E.R.S. komutan subayı tarafından bu saatlerin su geçirmezliği “mükemmel” ve performansları “tamamen doğru” olarak değerlendirildi. Cenevreli marka tarafından sunulan araçların potansiyeline ikna olan komutan daha fazla sipariş verdi ve böylece TUDOR, 1961 yılında “Fransız Donanması’nın resmî tedarikçisi” statüsüne kavuştu. TUDOR, 80’li yıllar boyunca bu statüsünü korumuştur.

Fransız Donanması’nın uzman bir birliği ile birlikte bir dizi eşsiz kritere uyacak şekilde geliştirilen Pelagos FXD modeli, su altı navigasyonu için tasarlanmış, profesyonel kullanım için optimum hâle getirilmiştir.

Type caption for image (optional)

Bu modele özgü bir diğer özellik ise 120 çentikle dönen bezel. 60'tan 0'a geriye doğru derecelendirilmiş çift yönlü, dalgıç saatlerinin ISO 6425:2018 standardına uymaz, bunun yerine savaş yüzücülerinin özelliklerinden biri olan "sualtı navigasyonu" olarak bilinen yöntemin özel ihtiyaçlarını karşılar.

FRANSIZ DONANMASININ MİRASIYLA DOKUNMUŞ BİR BİLEZİK

Type caption for image (optional)

Tek parça kumaş kayış, 2010 yılında saatlerinde ilk kez bu bileziği sunan saat üreticilerine katılan TUDOR’un kendine has özelliklerinden biridir. Fransa’nın St-Etienne bölgesinde 19. yüzyıldan kalma Jakar dokuma tezgâhlarında Julien Faure şirketi tarafından dokunan kayışın üretim kalitesi, sağlamlığı ve bilekteki rahatlığı benzersizdir. Pelagos FXD modeli için TUDOR ve Julien Faure tarafından yeni, fazlasıyla teknik ve Fransız Donanması dalgıçlarının mesleğinin rustik doğasına uygun bir kayış yapısı geliştirilmiştir. Gri merkezî şeritli, 22 mm deniz mavisi polietilen dokuma kayış, titanyum “D” toka ve cırt cırtlı bağlama sisteminden oluşan bilezik, farklı bilek boylarına uyum sağlar ve bilekte oldukça rahattır. Dikkate değer bir tesadüf ise 1864’te kurulan bir aile şirketi olan Julien Faure’un uzun yıllar boyunca Fransız Donanması gemilerinin isimlerini üzerinde taşıyan ve Fransız gemici ve serdümenlerin taktığı kırmızı ponponlu efsanevi bachi (denizci şapkası) şapkaların ayrılmaz bir parçası olan dekoratif şeritler dokumuş olmasıdır.

SU ALTI NAVİGASYONU

Su altı navigasyonu, su yüzeyine çıkmadan, özenle planlanmış bir rotayı takip ederek denizde bulunan belirli bir noktaya ulaşmak demektir. Dalgıçlar bu su altı navigasyonunu, “can halatı” olarak bilinen bir iple birbirlerine bağlı şekilde ikili olarak yürütür ve bir manyetik pusulanın rehberliğinde bir dizi düz yüzüş gerçekleştirir. Her bölümde belirlenmiş bir sürede sabit hızda yüzerler, gerekli sayıdaki bölümü her birinin süresini hassas şekilde ölçerek tamamlarlar.

Type caption for image (optional)

SAAT ÖZELLİKLERİ

REFERANS: m25707b/21-0001

GARANTİ: Beş yıllık Garanti Kayıt veya periyodik bakım şartı olmaksızın, beş yıllık aktarılabilir garanti

KASA: 42 mm çapında titanyum kasa, 12,5 mm kalınlık, kulaklar arası 52 mm, saten fırçalanmış finisaj
Sabit pimler
Çelik kasa arkası

MEKANİZMA: Manüfaktür Kalibre MT5602 (COSC)
Çift yöne dönebilen rotor sistemine sahip otomatik kurmalı mekanik mekanizma

GÜÇ REZERVİ: Yaklaşık 70 saatlik güç rezervi

KURMA KOLU: TUDOR kalkanı kabartmasıyla süslenmiş titanyum kurma kolu

SU GEÇİRMEZLİK: 200 metreye (660 fit) kadar suya dayanıklı

ÇERÇEVE: Çift yöne döndürülebilir titanyum çerçeve, seramik disk, ardışık etaplarla navigasyon için ters yönde 60 dakika derecelendirme

KADRAN: Deniz mavisi

SAAT CAMI: Safir saat camı

BİLEZİK: Gri merkezî şeritli, deniz mavisi, cırt cırtlı bağlama sistemine sahip kumaş kayış. Kutuda dokuma motifli ve titanyum tokalı ilave bir deniz mavisi kauçuk kayış da bulunur.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.